Zajęcia logopedyczne Łódź

Zapisaliście się do logopedy, pierwsza wizyta już za Wami, czas na zajęcia logopedyczne. Wiele osób stresuje się z powodu braku wiedzy o przebiegu takiego spotkania. Nie każdy wie jak się na nie przygotować. Terapeuta na każdym kroku powinien dopasowywać strukturę zajęć do Ciebie oraz Twojej wady wymowy. Zajęcia logopedyczne w Łodzi rządzą się takimi samymi prawami.

Zadzwońlub napisz
zajęcia logopedyczne łódź

Jak wyglądają zajęcia logopedyczne?

Zajęcia logopedyczne, najczęściej są to indywidualne spotkania logopedy oraz dziecka. Taką formę stosuje się, ponieważ dziecko bez obecności rodziców najczęściej jest bardziej wyluzowane, szczególnie jeżeli logopeda postępuje właściwie i wszystkie zadania oraz testy realizuje w formie zabawy, bez nacisku i przymusu.

Zajęcia logopedyczne najczęściej odbywają się raz w tygodniu i trwają około 50 minut. Częstotliwość oraz czas trwania takich zajęć może jednak ulec zmianie w zależności od tego, jakie są potrzeby oraz możliwości dziecka. Jeżeli dziecko ma problemy z koncentracją i jej utrzymaniem dłużej niż przez pół godziny, można zajęcia organizować 2 razy w tygodniu po 30 minut.

Zajęcia mają zazwyczaj określony przebieg, tak aby wejść w swego rodzaju rutynę, do której dziecko będzie przyzwyczajone. Ponadto jest to również wygodne dla logopedy, który jest w stanie systematycznie planować zajęcia w taki sposób, aby daną wadę mógł wybraną metodologią usunąć w założonym okresie czasu (jeśli ten czas się wydłuża, to oznacza, że coś idzie nie tak).

Oczywiście cały plan terapii oraz plan zajęć zależy od tego z jakimi zaburzeniami i w jakim celu dziecko przyszło do logopedy. Na zajęciach mogą być wykonywane różnego rodzaju ćwiczenia. Mogą to być: ćwiczenia mowy, ćwiczenia sprawności układu mowy, zabawy i ćwiczenia grafomotoryczne, jak również gry, które mają na celu poprawić wymowę lub możliwości komunikacyjne.

Większość dzieci uczęszczających na terapię to dzieci w wieku przedszkolnym, gdyż to najczęściej wtedy wykrywa się pierwsze wady związane z wymową. Z tego powodu stosowanie jak największej ilości gier i zabaw jest jak najbardziej wskazane w takiej terapii. Innymi słowy logopeda nie powinien zanudzić pacjenta.

Jakie ćwiczenia wykorzystuje się podczas zajęć logopedycznych?

Wybór ćwiczenia zależy od konkretnego pacjenta i wady wymowy
Ćwiczenia logopedyczne można podzielić na kilka głównych grup. Są to między innymi ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, ćwiczenia głosowe, ćwiczenia słuchowe, ćwiczenia fonologiczne, morfologiczne, syntaktyczne, pragmatyczne. Jak widać ćwiczeń jest mnóstwo, a logopedzi często jeszcze modyfikują istniejące, dostosowując je do specyficznych potrzeb małego pacjenta, który zawsze jest trochę inny. Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia logopedyczne oddechowe i te ,które usprawniają narządy artykulacyjne.
Do ćwiczeń oddechowych zaliczamy zabawy w huśtanie misia na brzuchu, zabawa w spacer na łące, łączenie ćwiczeń oddechowych z ćwiczeniami gimnastycznymi, czyli na przykład wykonywanie wydechów z jednoczesnym podnoszeniem rąk, zabawa ze słomką, czyli przenoszenie kawałków styropianu do kubeczka lub dmuchanie na styropian słomką, dmuchanie w piórka tak, aby nie spadły, czy gwizdanie na jednym wydechu. Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne to ćwiczenia ruchu dolnej szczęki, ćwiczenia języka (są to między innymi opuszczanie i unoszenie dolnej szczęki, chwytanie dolnymi zębami górnej wargi, cmokanie, utrzymanie między zębami ołówka, przytrzymywanie wargami kartki papieru, który logopeda próbuje wyciągnąć, wysuwane warg, przesuwanie językiem po zębach, wysuwanie i chowanie języka, wysuwanie języka daleko w kierunku nosa, wymiatanie językiem za górnymi i dolnymi zębami).

Jakie gry wykorzystuje się na zajęciach logopedycznych?

Gry logopedyczne są ulubionym elementem terapii logopedycznej
W trakcie takich gier logopedycznych dzieci się rozluźniają, a terapia przynosi najbardziej wymierne rezultaty. Oczywiście nie wszystko możemy zrealizować tylko i wyłącznie za pomocą gier logopedycznych, aczkolwiek są one do prowadzenia terapii niezbędne. Mają bardzo duży wpływ terapeutyczny. Ogólnie zabawy możemy podzielić na pięć głównych rodzajów. Są to zabawy manipulacyjne, zabawy konstrukcyjne, zabawy tematyczne, zabawy ruchowe, zabawy dydaktyczne.
Najmilej wspominane przez pacjentów są oczywiście gry z wykorzystaniem zabawek. Mogą to być m.in. różnego rodzaju domina logopedyczne, w których dziecko ćwiczy wymawianie głosek, gry planszowe przygotowujące do wymowy danej głoski, loteryjki obrazkowe i tym podobne. Mają one oczywiście na celu nie tylko samą zabawę, ale i rozwój mowy dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zabawy takie możemy podzielić na te, w których uczestniczy aktywnie logopeda i te, w które dziecko bawi się samodzielnie pod okiem logopedy. Najlepiej jest, jeśli rodzice ćwiczą też z dzieckiem w domu. Dzięki temu dziecko zwiększa swoje szanse na szybkie pozbycie się wady wymowy. Logopeda określa plan działania i wybiera zajęcia do wykonywania w domu.

Zajęcia logopedyczne Łódź potrzebne od zaraz?

W Łodzi wiele gabinetów, znajdujących się w różnorakich lokalizacjach, oferuje profesjonalne zajęcia logopedyczne. Łódź na szczęście ma na tyle dobrą infrastrukturę, że nawet jeżeli trzeba by było jechać na zajęcia logopedyczne na drugi koniec Łodzi to nie zajęłoby to pół dnia. Należy pamiętać, że zajęcia logopedyczne powinny być dopasowane do pacjenta i każdy logopeda powinien je tworzyć indywidualnie. Warto brać to pod uwagę przeglądając ofertę łódzkich gabinetów logopedycznych.