Terapia logopedyczna Łódź
Aby terapia logopedyczna mogła się rozpocząć, istotne jest postawienie diagnozy. Tylko to daje szansę na powodzenie i odpowiednie wykorzystanie czasu zarówno Pacjenta, jak też samego logopedy. Terapie logopedyczne w Łodzi odbywają się na takich właśnie warunkach. Metody leczenia dopasowane są do diagnozy poprzedzonej badaniem wstępnym.
Jak powinna wyglądać prawidłowa diagnoza logopedyczna?
Pierwszym elementem takiego badania jest wystawienie odpowiedniej karty badania. Na takiej karcie badania powinna być data, wiek dziecka oraz wypisane wszystkie spostrzeżenia, jakie były zauważone w trakcie stawiania diagnozy. Posiadanie karty badania jest bardzo istotne, ponieważ jeśli zmienimy logopedę lub będziemy chcieli powtórzyć badanie za jakiś czas, będziemy mogli stwierdzić w jakim odstępie czasu dziecko zrobiło postępy.
Następnie logopeda przeprowadza z dzieckiem kilka ćwiczeń, na podstawie których sporządza notatki. Pierwszym zdaniem najczęściej jest obserwacja mowy dziecka. Rodzice rozmawiają z dzieckiem, a logopeda przysłuchuje się. Umożliwia to stwierdzenie czy problem leży na przykład w samym wymawianiu głosek, czy problem jest głębszy, czyli na przykład dziecko nie potrafi składać sylab w wyrazy.
Przeważnie kolejnym zadaniem jest stwierdzenie rozumienia poleceń. Zadanie to ma na celu określenie czy oprócz problemów z wysławianiem się, dziecko nie ma problemów z rozumieniem tego, co do niego mówimy. Jeżeli tak jest, prawdopodobnie przyczyną problemu złego wysławiania się jest fakt, że dziecko nie kojarzy wymawianych słów z konkretnym ich znaczeniem.
Kolejnym elementem diagnozy logopedycznej może być sprawdzenie sprawności warg i języka dziecka. Najczęściej zadanie to odbywa się w formie zabawy, gdyż dziecko musi powtórzyć po logopedzie różne „śmieszne” miny za pomocą ruchów warg i języka. Kolejną czynnością jest również sprawdzenie warunków anatomicznych jamy ustnej. Logopeda zgodnie ze swoją wiedzą sprawdza wówczas na przykład czy nie ma wad zgryzu, wad w budowie języka lub innych częściach jamy ustnej.
Na czym polega terapia logopedyczna?
Terapia logopedyczna powinna polegać na ćwiczeniach narządów artykulacyjnych, czyli warg, języka, zwieracza podniebienno-gardłowego
Terapia logopedyczna rozpoczyna się od realizacji dźwięków w izolacji (czyli samodzielnych głosek), następnie ćwiczymy wymawianie tych dźwięków w sylabach, a dopiero kiedy jest to opanowane w wyrazach. Ostatecznym etapem jest mówienie pełnymi zdaniami. Jeśli ten etap zostanie zakończony sukcesem, ćwiczymy z dzieckiem naukę bardziej złożonych form, takich jak wierszyki i opowiadania. Warto podkreślić, że taka nauka powinna mieć charakter zabawowy. Nie powinniśmy podchodzić do tego zbyt poważnie, gdyż spięte dziecko, które będzie czuło, że się od niego wyraźnie czegoś wymaga, będzie się stresować lub nadmiernie starać. To może skutkować zbyt powolnymi efektami terapii lub całkowitym ich brakiem.