Zmysł wzroku dostarcza człowiekowi wielu ciekawych wrażeń. Dzięki niemu otaczający go świat dostarcza mu wielu ważnych informacji, a zarazem ciekawych wrażeń. Wzrok dziecka, które dopiero przyszło na świat potrzebuje kilku tygodni, by dostosować się do warunków panujących poza brzuszkiem mamy.
Etapy rozwoju zmysłu wzroku
1 miesiąc
Początkowo percepcja wzrokowa jest dość słabo rozwinięta. Dziecko odbiera świat na zasadzie kontrastów. Być może części z Was wyda się to dziwne, ale kolory, które rejestruje niemowlę to czerń, biel, żółć oraz czerwień. Kupowanie różnobarwnych mat czy zabawek to nic bardziej mylnego. Na szczęście już coraz więcej rodziców decyduje się na zakup książeczek w czterech wcześniej wspomnianych kolorach. Są one stworzone tak, aby prezentowały konkretne wzory z mocno skontrastowanymi krawędziami. Tego typu zabawki wprowadzają dziecko do kolejnych etapów spostrzegania wzrokowego.
Wskazówka:
Warto rozkładać kontrastowe obrazki w łóżeczku niemowlaka – po lewej bądź po lewej stronie. Zmotywuje to dziecko do obracania główką na boki, co będzie swego rodzaju ćwiczeniem w „dźwiganiu główki”. Rodzice często wieszają także kontrastowe obrazki nad łóżeczkiem dziecka, zmieniając je raz w tygodniu. Jest to zabieg pobudzający wyobraźnię i spostrzegawczość dziecka.
2-3 miesiąc
W okolicach drugiego miesiąca dziecko zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się osobami. Na twarz rodzica dziecko zaczyna reagować uśmiechem. Coraz częściej na twarzy dziecka zaczyna pojawiać się różnorodna mimika. Trzymiesięczne dziecko potrafi na dłużej skupić wzrok na twarzy dorosłego.
4 miesiąc
W czwartym miesiącu dziecko zaczyna spostrzegać trójwymiarowo. Co to oznacza? Wasza pociecha widzi przedmioty z różnych odległości, rozpoznaje twarze. Otoczenie, w którym się znajduje staje się ciekawsze niż dotychczas, nawet zabawki stają się dla niego atrakcyjne.
5 miesiąc
Piąty miesiąc życia dziecka to widoczne umiejętności w koncentrowaniu wzroku na ustach osoby mówiącej. Dziecko interesuje się także innymi przedmiotami napotkanymi w domu, niekoniecznie zabawkami – mogą to być klucze, pilot itp.
Kolejne miesiące
W kolejnych miesiącach dziecko przyjmuje postawę siedzącą. Jego rączki sięgają po otaczające przedmioty. Dziecko ćwiczy w ten sposób chwyt, rozwija się psychomotorycznie.
Kontrastowe książeczki są super. Ja również kupiłam mojemu nowonarodzonemu chrześniakowi, niech rozwija oczka i pierwszych miesięcy. 🙂
Jak byłam z ciąży (6 lat temu) to przewinęły mi się jakieś czarno -białe zabawki dla dzieci. Pomyślałam wtedy, że jak można dziecku kupować tak nieatrakcyjne zabawki. Przecież im bardziej kolorowo tym lepiej. Jak się okazało nic bardziej mylnego. Mam dwie koleżanki, które są w ciąży i z tego co zauważyłam mają już w swojej kolekcji kilka kontrastowych przedmiotów. Ja sama planuje jako ciocia zakupić dzieciom kontrastowe kocyki.