Witam po weekendzie 😊 Wypoczęci? Zapraszam do zapoznania się z trzecim artykułem poświęconym tematowi przerostu migdałków u dzieci. Pierwszy z nich opisywał przerost migdałów jako przyczynę wad wymowy, drugi dotyczył tematu zabiegu usunięcia migdałków zwanego adenotomią. Dzisiejszy post chciałabym poświęcić usprawnianiu artykulatorów.
Konsekwencje logopedyczne przerostu migdałków
Zwykle w wyniku długotrwałego przerostu migdałów podniebiennych i/lub trzeciego migdała pojawia się wiele przykrych konsekwencji w obrębie aparatu artykulacyjnego. Mogą należeć do nich:
- hipotonia warg i policzków
- bierność języka
- nieprawidłowe połykanie
- nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka
- ustny tor oddechowy
- słaba praca podniebienia miękkiego
- nosowanie (rynolalia)
- wada zgryzu
- podniebienie gotyckie
Jakie ćwiczenia logopedyczne po usunięciu migdałków?
Wszystkie powyższe punkty uznawane są za czynności prymarne, podstawy, których BRAK jest fundamentem prawidłowej artykulacji.
Jako podstawę uznaję prawidłowe ułożenie języka w spoczynku, połykanie, domknięcie żuchwy (a co za tym idzie prawidłowy tor oddechowy). Niestety to nie jest takie „hop-siup”. Dla przykładu, by nauczyć się np. połykania – trzeba wcześniej opanować umiejętność prawidłowej pozycji spoczynkowej, aby ją wykonywać prawidłowo najpierw trzeba odpowiednio wzmocnić język. Jedna czynność poprzedza, więc kolejną. Innym przykładem jest domknięcie żuchwy. Aby ją domknąć należy mieć drożny nos, język trzymać w szerokim ułożeniu około 5 mm za górnymi zębami, a także opanować umiejętność oddychania nosem.
Często się dziwię, obserwując dzieci w przedszkolu – migdały przerośnięte do tego stopnia, że ledwie widać prześwit (ścianę gardła), buzia otwarta, katar, język na dnie jamy ustnej, seplenienie międzyzębowe trzech szeregów, tdn oraz l. Na pytanie „Czy kiedyś chodziłaś/eś na zajęcia do logopedy?” słyszę odpowiedź „Nie, nigdy”. „Czy byłeś/byłaś kiedyś z mamą, albo tatą u doktora, który zagląda do gardła (…)?” – „Nie, nigdy”. Dziecko rośnie, a razem z nim przerośnięte i zainfekowane migdały. Z wady wymowy się nie wyrośnie, z zaburzonych funkcji prymarnych także. Cudów nie ma.
Zobacz film: Przerośnięte migdały przyczyną wad wymowy
Między innymi hipotonia warg i policzków, bierność języka, nieprawidłowe połykanie.
Prawidłowe ułożenie języka w spoczynku, połykanie, domknięcie żuchwy.