Alkoholowy zespół płodowy zwany inaczej FAS, to skutek nadużywania alkoholu przez matki w okresie płodowym. Picie alkoholu w ciąży ma fatalne skutki rozwojowe. Alkohol, który został spożyty przez matkę dokonuje spustoszenia w organizmie płodu. Płyn wysokoprocentowy przedostaje się przez cienką ściankę łożyska i wnika do krwi dziecka. Sytuacja nasuwa na myśl środowiska patologiczne, gdzie alkohol spożywany jest na co dzień. Warto jednak wiedzieć, że nawet kilka wypitych drinków czy lampek wina w okresie ciąży, również wpływa na rozwój dziecka.
W okresie prenatalnym najważniejsze są trzy pierwsze miesiące ciąży. W tym czasie zachodzą bardzo dynamiczne zmiany w rozwoju maleństwa. Jeśli w tym okresie dojdzie do kontaktu płodu z alkoholem, zmiany w mózgu dziecka stają się nieodwracalne.
Wpływ alkoholu na dziecko
Picie alkoholu w trakcie ciąży w negatywny sposób wpływa na rozwój dziecka. Alkohol upośledza rozwój mózgu, uszkadza mięśnie, nerwy, gruczoły, upośledza wzrost.
Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym posiadają charakterystyczne cechy wyglądu, należą do nich:
- Niski wzrost
- Niedowaga
- Szeroko rozstawione oczodoły
- Wady wzroku
- Mała głowa
- Krótka szyja
- Wąska górna warga
- Brak wgłębienia podnosowego
- Mały nos
Do najpoważniejszych skutków spożywania napojów alkoholowych w okresie płodowym są uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Pierwsze objawy pojawiają się w okresie dorastania dziecka, z momentem podjęcia edukacji szkolnej. Objawy są związane z systematycznym uszkadzaniem mózgu w okresie prenatalnym, a należą do nich:
- Zburzenia koncentracji
- Zaburzona pamięć krótkotrwała
- Niższe IQ
- Brak umiejętności przyswajania nowego materiału
- Niskie poczucie własnej wartości, brak wiary we własne możliwości
- Zaburzenia sfery seksualnej
- Ubogie słownictwo
- Problemy z czytaniem i pisaniem
- Nadwrażliwość na bodźce
- Trudności społeczne
- Opóźnienia rozwojowe
- Problemy z myśleniem przyczynowo – skutkowym oraz myśleniem abstrakcyjnym
- Brak uogólniania
Jak wygląda terapia dziecka z FAS?
Logopeda przeprowadza wnikliwy wywiad, który musi być potwierdzony informacją, że podczas ciąży był spożywany alkohol. Następnie logopeda przechodzi do terapii ogólnorozwojowej. Terapia polega między innymi na wzbogacaniu słownictwa, nauce czytania i pisania, wzmacnianiu pamięci krótkotrwałej, wzmacnianiu procesów uczenia się, budowaniu codziennych rytuałów.
Terapia polega między innymi na wzbogacaniu słownictwa, nauce czytania i pisania, wzmacnianiu pamięci krótkotrwałej, wzmacnianiu procesów uczenia się, budowaniu codziennych rytuałów.
Napije się w ciąży, urodzi, odda. Co jej zależy. Liczy się chwila, trzeba się nachlać. Dobro dziecka się nie liczy, bo o dziecku się nie myśli, bo przecież poczęte z doskoku, w chwili upojenia…
Wiesz, takie sytuacje zdarzają się raczej w środowiskach patologicznych. Nie jest to oczywiście żadnym wytłumaczeniem. Jak dla mnie to w takie środowiska powinny być wysyłane „służby specjalne”, które tłumaczyłyby jak przysłowiowej krowie na granicy, jakie mogą być skutki picia wódki!!!
Nie rozumiem i nigdy NIE ZROZUMIEM jak można robić taką krzywdę własnemu dziecku.