Rozwój mowy dziecka jest kwestią bardzo indywidualną. U jednych dzieci przebiega on szybciej, u drugich „książkowo”, a u trzecich mowa pojawia się ze znacznym opóźnieniem. Różna może być także kolejność pojawiania się nowych głosek w mowie dziecka. Co nieco na ten temat możecie przeczytać w artykule „Etapy rozwoju mowy dziecka do 6 roku życia„. Oprócz wpływów środowiska i czynników psychofizycznych rozwój mowy dziecka zależeć może od wielu spraw.
Zasady dbania o rozwój mowy dziecka
- Wśród rodziców i dziadków bardzo często spotyka się celowe stosowanie mowy dziecięcej. Proszę mi wierzyć, że „ojoj, synecku, mamunia mówiła, że to jest nu nu! ciuś ciuś” nie sprzyja rozwojowi słownika dziecka, a wręcz przeciwnie – stosowanie ciągłych uproszczeń i zdrobnień staje się dla dziecka normą, którą później ciężko wyeliminować. Dlatego właśnie, mów tak, jak chciałbyś, by mówiło Twoje dziecko.
- Zdarza się, że rodzic karze dziecko za jego nieprawidłową wymowę. Dziecko czuje się wtedy zawstydzone, bardzo często zamyka się w sobie i przestaje czuć potrzebę do mówienia. Bądź cierpliwy, zachęcaj do mówienia, wchodź w rolę narratora.
- Kolejna kwestia lateralizacja… Jeśli lewa ręka jest ręką dominującą to nie należy przestawiać dziecka na prawą! Taki zabieg może doprowadzić do rozwoju zaburzeń mowy.
- Koniecznie zwracaj uwagę na to, czy dziecko oddycha nosem i ma domknięte usta. Oddychanie przez usta jest bardzo niepokojącym objawem, który może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.
- Nie porównuj, że dziecko sąsiada mówi o trzy głoski więcej niż Twoje. Każde dziecko rozwija się w swój indywidualny sposób. Jeśli coś Cię niepokoi skonsultuj się z logopedą.
- Miej pod kontrolą infekcje uszu, gdyż nie leczone mogą powodować niedosłuch, a w następstwie powstawanie wad wymowy.
- Reaguj w sytuacjach, gdy dziecko ssie palec, ołówek bądź rogi poduszki. Długotrwałe ssanie palca może powodować powstaje zgryzu otwartego, a w konsekwencji rozwój złożonych wad wymowy.
- Jak najszybciej wyeliminuj smoczek, ponieważ zbyt długie jego używanie rozleniwia język i uniemożliwia kształtowanie się odpowiedniej pozycji spoczynkowej języka.
- Zachęcaj dziecko do gryzienia! Ogranicz podawanie papkowatych pokarmów. Podawaj pokarmy, które zmobilizują dziecko do gryzienia np. skórka od chleba, chrupki kukurydziane, jabłuszka (zamiast musów).
- Jeśli dziecko ma częste infekcje kataralne, naucz je czyścić nos. Można stosować także np. sól morską, która pomoże w pozbyciu się zalegającej wydzieliny. Zatkany nos zmusza dziecko do oddychania ustami.
- Ogranicz wszelkiego rodzaju kubki niekapki na rzecz „zwykłego” kubka o fajnej grafice.
- Dbaj o stan uzębienia dziecka, ząbki mleczne też się leczy 🙂 Rodzice często podają dziecku lekarstwa przed snem bądź na śpiku. Syropy zawierają dużo cukru, który osadza się w kieszonkach znajdujących się pomiędzy zębem, a dziąsłem. Doprowadza to do rozwoju próchnicy. Dlatego należy podawać dziecku lekarstwo, a następnie umyć zęby bądź przynajmniej podać do popicia wodę (nie smakową).