Rotacyzm inaczej zwany reraniem to nieprawidłowa artykulacja głoski „r”. Głoska „r” pojawia się u dzieci między 5, a 7 rokiem życia. Brak umiejętności wypowiadania powinno zasugerować rodzicowi wizytę u logopedy.
Jak prawidłowo realizować głoskę „r”?
Głoska „r” zakwalifikowana jest jako ustna (powietrze przepływa przez usta), dźwięczna (kładąc dwa palce na krtań wyczuwamy wibrację), półotwarta (nie ma swoich odpowiedników bezdźwięcznych), przedniojęzykowo-dziąsłowa (język zbliżony jest do wałka dziąsłowego) i twarda (nie zmiękczamy jej). Poprawne wymawianie „r” następuje wówczas, gdy język drga, dotykając jednocześnie wałka dziąsłowego. Każde inne miejsce drgania jest uważane za nieprawidłowe i wymaga skorygowania wady.
Jaka jest fizjologiczna droga poprawnej artykulacji „r”?
Prawidłowe artykułowanie głoski „r” składa się z kliku naturalnych fizjologicznie etapów :
- W okresie niemowlęcym (2-3 miesiąc życia) pojawia się tzw. okres gardłowy zwany głużeniem – jest to druga faza (zaraz po krzyku) przygotowująca dziecko do mówienia. Są to dźwięki z reguły gardłowe, tylnojęzykowe min. „khi”, „agu”, „ebw”, „tli”
- Zamiana „r” na „j”, gdzie dziecko zamiast rower powie „jowej”. Jest to naturalne u małych dzieci.
- Po pewnym czasie „jowej” przekształci się w „lowel”, to właśnie ta zamiana głosek jest najbardziej pożądana przez logopedów, a zarazem najbardziej naturalna dla rozwoju mowy dziecka („l” posiada to samo miejsce artykulacji co „r”)
Aby artykulacja głoski „r” przebiegała w sposób harmonijny ważne jest, aby poprzedzić ją właściwą wymową głosek sz-ż-cz-dż.
Wyróżnia się kilka rodzajów rotacyzmu
- Wargowy – pacjent wprawia w drgania wargi
- Między-zębowy – podczas artykulacji język wysuwany jest między zęby i odbija się od ich krawędzi
- Wargowo-zębowy – język wykonuje drgania zbliżając się do górnej lub dolnej wargi
- Policzkowy – Język umieszczony jest w jamie ustnej, z kolei strumień powietrza wprawia w ruch policzek
- Boczny – w drgania wyprowadzona jest jeden bądź dwa boki języka, ponieważ powietrze przedostaje się między krawędziami bocznymi języka
- Gardłowy – francuskie „r”
Do nieprawidłowych artykulacji zalicza się także tzw. „r” jednouderzeniowe.
Jakie mogą być przyczyny rotacyzmu?
- Niska sprawność języka (np. pionizacja języka)
- Nieprawidłowe wzorce z otoczenia
- Nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych
- Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe
- Zaburzony słuch fonematyczny
Zobacz film: Czym jest rotacyzm? Przyczyny i rodzaje rotacyzmu
Poprawne wymawianie „r” następuje wówczas, gdy język drga, dotykając jednocześnie wałka dziąsłowego. Każde inne miejsce drgania jest uważane za nieprawidłowe i wymaga skorygowania wady.
Rotacyzm wargowy, rotacyzm między-zębowy, rotacyzm wargowo-zębowy, rotacyzm policzkowy, rotacyzm boczny, rotacyzm gardłowy
Niska sprawność języka, nieprawidłowe wzorce z otoczenia, nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych, zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, zaburzony słuch fonematyczny.
Witam, a czy można zostawić dziecko z r jednouderzeniowym? Czy w przyszłości pogorszy się jego wymowa?
Mama chce zrezygnować z terapii..
i zniszczyc zycie dziecku?
Ciekawe, że r jednouderzeniowe może zniszczyć dziecku życie 😂 lepsze takie niż gardłowe, albo policzkowe.
Jak długo może trwać terapia rotacyzmu? Z opisu wnioskuję, że mam rotacyzm boczny.Mam 22 lata. Moją dziewczynę bardzo to denerwuje.