Nieprawidłowe połykanie, połykanie infantylne lub połykanie typu niemowlęcego – trzy nazwy, sens ten sam. Ostatnio dostałam wiadomość od świeżo upieczonej studentki, że zdjęcia języka w pozycji kobry, które ukazałam w artykule dotyczącym Pozycji spoczynkowej języka, są bardzo obrazowe i niezwykle pomocne w ukazaniu pacjentowi na czym należy popracować 🙂 To bardzo miłe, cieszę się, że to co piszę jest pomoce innym. Pomyślałam dziś, że zagadnienie pozycji spoczynkowej języka, a co za tym idzie prawidłowego połykania jest kluczem w terapii wad wymowy. Zatem, jeśli ktoś ma pod swoimi skrzydłami pacjenta z seplenieniem międzyzębowym powinien na tych dwóch kwestiach skupić się w pierwszej kolejności. Do czego dążę.. do tego, że to co mamy w podręcznikach (np. niezwykle cennej Dyslalii obwodowej prof. Pluty Wojciechowskiej) czasami trudno sobie zobrazować.
Poniżej umieszczam przykłady kilku prób połykania. Oczywiście dziecko może prezentować typ połykania w nieco inny sposób niż ten zaprezentowany na poniższych zdjęciach. Przedstawione fotografie są poglądowe.
Napieranie na zęby
Z językiem na dole
Z językiem między zębami
Z językiem na wardze dolnej
Widoczne odchylnie głowy i napięcie warg
Napięcie warg i brody
Poprawne połykanie
Rodzicu! Nieprawidłowe połykanie należy korygować, chociażby ze względu na zgryz własnej pociechy. W tym przypadku współpraca Rodzic – logopeda (a nawet ortodonta) jest niezwykle istotna. Należy liczyć się z tym, że naukę prawidłowego połykania należy kontynuować poza gabinetem logopedycznym. Zachęcam także do przeczytania mojego wpisu o nieprawidłowym połykaniu u dzieci powyżej trzeciego roku.