Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Rodzice często przychodzą do gabinetu logopedycznego ponieważ zaniepokojeni są „zacinaniem się” dziecka podczas swobodnej wypowiedzi. Zazwyczaj logopeda zaleca rodzicowi, aby wykonywał razem ze swoją pociechą ćwiczenia oddechowe.  Czy niepłynność oddechowa może mieć zatem negatywny wpływ na układ artykulacyjny i fonacyjny?

Czym jest niepłynność mowy?

Zacinanie się to nic innego jak niewłaściwy tor oddechowy połączony z błędną realizacją dźwięków i/lub głosek. Niepłynność mowy to nic innego jak połączenie nieprawidłowej pracy trzech układów – oddechowego, fonacyjnego oraz artykulacyjnego.

UWAGA! Jąkanie to także niepłynność mowy związana ściśle z torem oddechowym!

Jaki cel ma wykonywanie ćwiczeń oddechowych?

Ich cel to przede wszystkich kontrolowanie oraz zsynchronizowanie faz oddychania tzn. wdechu i wydechu. Ćwiczenia te pomagają się uspokoić, wyciszyć, umożliwiają relaksację mięśni biorących udział w procesie oddychania.

Ćwiczenia oddechowe nie muszą być nudne!

Tylko regularne ćwiczenia przyniosą rezultaty! Drodzy rodzice! Jeden z gorszych scenariuszy to mozolne powtarzanie ćwiczeń, wyrazów w pokoju Waszej pociechy usadzonej przy biurku J Warto ćwiczyć z dzieckiem poza domem i poprzez zabawę. W drodze do domu, w parku, na placu zabaw – tak, aby dziecko nie odczuło, że właśnie bierze udział w treningu logopedycznym.

Oto kilka przykładowych zabaw oddechowych

1. Wąchanie kwiatów – podczas spaceru zatrzymujemy się na chwilę, zrywamy kwiatek. Będąc przykładem dla dziecka stoimy w lekkim rozkroku, tak by zachować stabilną pozycję ciała. Bierzemy długi wdech nosem (wąchając kwiat) i wydech ustami.

Gdy dziecko będzie samodzielnie i poprawnie wykonywać ćwiczenie rodzic w tym czasie może wypowiadać rymowankę autorstwa p. Doroty Gellner:

Kwiatki – bratki i stokrotki
dla Malwinki, dla Dorotki.
Kolorowe i pachnące,
malowane słońcem.

2. Dobrym ćwiczeniem jest dmuchanie baniek mydlanych lub utrzymywanie balonika w górze (dmuchając na niego) tak, by nie upadł na ziemię.

3. Statek kosmiczny – do tego ćwiczenia potrzebne będzie piórko. Dziecko wyobraża sobie, że piórko jest statkiem kosmicznym, który startuje z obcej planety. Statek leci w różne strony i w różnym tempie. Unosi się do góry, ląduje, po czym znów się unosi.

4. Dla dzieci uwielbiających maskotki – pozycja leżąca, na brzuszku dziecka spoczywa śpiący miś. Zadaniem dziecka jest delikatnie wdychać powietrze nosem i wypuszczać ustami, tak aby nie obudzić śpiącego misia. Rolą rodzica jest obserwacja czy czynność oddechowa przebiega w sposób płynny.

Podczas wykonywania ćwiczeń oddechowych dziecko powinno mieć drożny nos. W przypadku kataru dziecko będzie się męczyć, a co za tym idzie zniechęci się do kolejnych ćwiczeń.

Czym jest niepłynność mowy?

Niepłynność mowy to nic innego jak połączenie nieprawidłowej pracy trzech układów – oddechowego, fonacyjnego oraz artykulacyjnego.

Dlaczego należy wykonywać ćwiczenia oddechowe?

Ćwiczenia te pomagają się uspokoić, wyciszyć, umożliwiają relaksację mięśni biorących udział w procesie oddychania.