Pracę logopedów ułatwili autorzy książek i ćwiczeniówek, które są z powodzeniem wykorzystywane podczas zajęć z pacjentem. Poniżej przedstawię kilka przykładów pomocy, które są przeze mnie wykorzystywane na co dzień.
Zeszyty „Będę mówić poprawnie”
Zeszyty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-9 lat. Zestaw podzielony został na cztery zeszyty ( r-l, szereg ciszący, szereg szumiący, szereg syczący). Zeszyty zawierają różnorodny materiał ćwiczeniowy, wzbogacony o zadania z edukacji przyrodniczej, polonistycznej czy społecznej.
Mównica logopedyczna
… czyli Wydawnictwo Harmonia jak zwykle niezawodne J W swoich logopedycznych zbiorach posiadam dwa zeszyty – „Szale czy sale?” do różnicowania głosek sz-s, oraz „T i D na usługach głoski R” do utrwalania jednej z najtrudniejszych głosek języka polskiego- „r”, występującej w tym przypadku po spółgłoskach T i D.
Polecam także ćwiczeniówki tego samego wydawnictwa z serii „syczki”, „szumki” i „ciszki” do terapii sygmatyzmu.
Akademia wzorowej wymowy
Seria podręczników „Akademia wzorowej wymowy” to materiały językowe wzbogacone materiałem obrazkowym dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ćwiczeniówki zostały opracowane zgodnie z zasadami postępowania logopedycznego.
Badacze CŻ DŻ, poszukiwacze SZ, tropiciele R
Zeszyty z powodzeniem wykorzystywać można w ramach prac domowych. Autorka proponuje wiele kreatywnych zabaw, które są swego rodzaju pretekstem do utrwalania trudnych głosek lub zachętą do gimnastyki buzi i języka.
Zeszyty uniLOGO
Bardzo przemyślana pozycja, jedna z moich ulubionych. uniLOGO oferuje kilka zeszytów, z podziałem na uniLOGO 1 (przewodnik), uniLOGO2 (szeregi), uniLOGO 3 (głoska r). Materiał zawarty w ćwiczeniówkach jest bardzo przemyślany, uporządkowany i z chęcią realizowany przez dzieci.