„Nowy rok, nowa ja!”, zawsze z tego żartowałam. Postanowienia i wielkie życiowe zmiany z okazji wkraczania w Nowy Rok wydawały mi się bez sensu. W tym roku u mnie szykują się wielkie, samodzielne i odpowiedzialne ZMIANY 🙂 To chyba dlatego, ostatnio troszkę zaniedbałam bloga, musicie mi wybaczyć 😉 Ale o tym niebawem.
Dzisiaj chciałabym poruszyć kwestie anatomiczne w obrębie głowy. Może część z Was zastanawia się po co logopedzie znajomość anatomii? Wiecie, nie potrzebuję mieć całego atlasu anatomii człowieka w jednym palcu. Taka znajomość jest potrzebna bardziej fizjoterapeucie niż logopedzie. Jeśli jednak chce się wiedzieć co może kryć się pod jednym bądź drugim objawem warto anatomię głowy, szyi i układu nerwowego znać 🙂 W tym celu zakupiłam swój pierwszy Atlas anatomiczny. Z niecierpliwością czekam na przesyłkę, bo powiem szczerze, że jestem bardzo ciekawa, jakie smaczki czekają na mnie po otwarciu kilku pierwszych stron.
Proszę pomyśleć, że w obrębie szyi i głowy można wyróżnić kilkanaście różnych mięśni! Jesteście ciekawi jakich?
Mięśnie w obrębie głowy
- Mięśnie mimiczne – potyliczny, czołowy, uszny
- Mięśnie szpary powiekowej- okrężny oka, marszczący brwi
- Mięśnie szpary ustnej- okrężny ust, dźwigacz wargi górnej, obniżający wargę dolną, śmiechowy, jarzmowy większy, jarzmowy mniejszy, dźwigacz kącika ust, policzkowy, obniżający kącik ust, bródkowy
- Mięśnie żwaczy- żwacz, skroniowy, skrzydłowy boczny i pośrodkowy
Mięśnie w obrębie szyi
- Mięśnie powierzchowne- szeroki, mostkowo- obojczykowo-sutkowy
- Mięśnie nadgnykowe
- Mięśnie podgnykowe
- Mięśnie głębokie- długi szyi i głowy, pochyły, prosty głowy
Jakiś czas temu pisałam o porażeniu nerwu twarzowego, teraz dopiero widać ile mięśni w wyniku porażenia może zostać poszkodowanych.
Trochę tego jest, prawda? Na czerwono zaznaczyłam moim zdaniem MUST HAVE logopedy. Co powiecie na to, aby w kolejnych artykułach opisywać każdy z mięśni po kolei 🙂 ?