Zapraszam młodzież oraz osoby dorosłe do współpracy. Pracuję jako logopeda online!

Dzisiejszy świat pędzi. Ludzie wyjeżdżają poza granice państwa w poszukiwaniu pracy, lepszych perspektyw. Ludzie pragną przygód, rozwoju, są coraz bardziej nastawieni na odległe podróże zagraniczne, w celu odkrywania tego co nieznane. Wyjazdy, poznawanie obcej kultury, są doskonałą okazją do zakochania w osobie, której język ojczysty zupełnie różni się od naszego.

W związku z powyższym coraz częściej spotykamy się z dziećmi dwujęzycznymi. To nic dziwnego, dwujęzyczność to zjawisko niezwykle powszechne w obecnym świecie. Ale, czy dwujęzyczność ma jakiś wpływ na mowę dziecka? Niestety tak, dlatego rodzice powinni opracować między sobą swego rodzaju strategię. Ważne jest, aby uzgodnić plan używania obu języków w rodzinie, tak aby dziecko otrzymywało komunikaty w sposób wyważony przy jednoczesnej bogatej stymulacji językowej.

Dwujęzyczność dzieci a strategia rodziców

  • Oboje rodzice w obecności dziecka posługują się innymi językami. W tym przypadku ważna jest konsekwencja, nie wolno mieszać języków, ponieważ dziecko utożsamia dany język z daną osobą.
  • Dziecko posługuje się jednym językiem w szkole, a drugim językiem komunikuje się w domu z rodzicami.
  • Ustalenia dotyczące czasu np. W tygodniu rozmawiamy w jednym języku, jednak kiedy przychodzi weekend, w drugim.

W przypadku pierwszej strategii zazwyczaj językiem, który rozwija się szybciej jest matczyny. Po urodzeniu dziecka to ona spędza z nim najwięcej czasu, dlatego dziecko zażywa „kąpieli słownej” jej języka ojczystego.

W przypadku drugiej z powyżej przedstawionych strategii u większości dzieci zaobserwować można szybszy rozwój języka domowego. Związane jest to z faktem, iż początkowo dziecko zazwyczaj większość czasu spędza w domu.

Krótki poradnik dla rodziców

  1. Rozmawiajcie ze swoim dzieckiem, zadawajcie pytania, oczekujcie odpowiedzi.
  2. Pamiętajcie, że jesteście wzorem językowym, które dziecko z zapałem będzie naśladowało. Dbajcie więc o język, używając poprawnej wymowy,
  3. Utrzymujcie stały kontakt np. przez komunikator Skype z rodziną i znajomymi z państwa, z którego emigrowaliście. Kontakt dziecka z innymi ludźmi posługującymi się tym samym językiem jest bardzo znaczący.
  4. Uczcie dziecko piosenek w języku, którym nie posługuje się w szkole.
  5. Wzbogacajcie słownik dziecka poprzez pracę na kolorowych obrazkach, dzięki którym dziecko szybciej utrwali sobie nowe słówka.
  6. Uzbrójcie się w cierpliwość, ponieważ dwujęzyczność to wieloletnia, systematyczna praca.
  7. Wspierajcie wysiłek swojej pociechy, motywujcie do nauki.
  8. Pamiętajcie, że w przypadku dwujęzyczności pierwszeństwo na ilość, dopiero później bierzemy pod uwagę jakość wymowy.
  9. Uwzględniajcie wiek swojego dziecka pamiętają o kolejności nabywania sprawności językowej: rozumienie, mówienie, czytanie i pisanie.
    Na koniec warto dodać, że nie wszystkie dzieci dwujęzyczne będą miały problemy. Warto jednak stymulować swoje dziecko, systematycznie wzbogacając jego słownik oraz poprawną wymowę.