Motoryka mała to nic innego jak wszelkie ruchy wykonywane przez dłonie i palce. Motoryka mała rozwija się od momentu, gdy niemowlę zaciśnie dłoń na palcu dorosłego. Następnie poprzez samodzielnie schwytaną zabawkę, a gdy dziecko jest starsze samodzielnym jedzeniu, zapinaniu guzików czy rysowaniu.
Jak rozwijać motorykę małą?
Każda sfera rozwoju dziecka, która wskazuje na to, że dziecko ma pewne zaległości powinna być korygowana. Nie wszystkie zaległości czy braki wymagają konsultacji pedagogicznej czy logopedycznej. W ramach zabawy z dzieckiem możecie wykorzystać poniższe zabawy. Poniżej dziesięć propozycji rozwijających motorykę małą.
1. Nawlekanie
Nawlekanie kolorowych koralików (dostosujcie wielkość kulek do wieku swojego dziecka, tak aby nie zostały przez nie połknięte) na nieco sztywniejszy sznurek zakończony pętelką.
2. Przewlekanie
Przygotujcie tekturę, na nią naklejcie obrazek (np. ulubioną postać z bajki Waszego dziecka). Postać wytnijcie, a dziurkaczem wzdłuż linii wytnijcie dziurki. Na jednej z dziurek zawiążcie sznurek, tak by jego pozostała część mogła zostać przewleczona przez resztę dziurek.
3. Wydzieranie – wyklejanie
Przygotujcie sztywną tekturę, kolorowy papier, klej. Zabawa polega na wydzieraniu mniejszych elementów z kolorowego papieru i przyklejaniu ich na kartkę, tak aby powstał obrazek.
4. Zabawy pacynką
Pacynkę możecie wykonać sami bądź zakupić w sklepie. Wymyślajcie historyjki, twórzcie scenerię, ćwiczcie palce!
5. Przelewanie
Podczas kąpieli, gdy dziecko siedzi w wannie lub brodziku pobawcie się w przelewanie. Daj dziecku do dyspozycji kilka plastikowych kubeczków, najlepiej o różnej wielkości. Następnie pokaż mu jak przelewać wodę z jednego do drugiego. Świetna zabawa gwarantowana.
6. Lepienie
Plastelina i/lub modelina to doskonałe narzędzie do rozwijania motoryki małej. Korzystanie z niej minimum raz w tygodniu przyniesie dobre efekty.
7. Przyklejanie
Jeśli jesteście gotowi na odrobinę bałaganu ta zabawa jest dla Was. W plastikowe kubeczki przesypcie różne rodzaje kasz oraz ryż. Dajcie dziecku tekturę oraz klej. Z dostępnych materiałów może stworzyć piękny obrazek.
8. Budowanie wieży
Macie w domu klocki? Zbudujcie z nich wieżę. Urozmaiceniem (propozycja dla tych wytrwalszych) mogą być np. karty do gry.
9. Gra w bierki
Gra w bierki wymaga ostrożności oraz skupienia. Ćwiczy przy tym cierpliwość i rozwija ruchy palców. Bierki do kupienia w kioskach i sklepach z zabawkami.
10. Wycinanie
Wycinanie szlaczków oraz różnorodnych kształtów, które następnie dziecko może pokolorować.
Motoryka mała to nic innego jak wszelkie ruchy wykonywane przez dłonie i palce. Motoryka mała rozwija się od momentu, gdy niemowlę zaciśnie dłoń na palcu dorosłego.
Przykładowe ćwiczenia: nawlekanie, przewlekanie, wydzieranie, zabawy pacynką, przelewanie, lepienie, przyklejanie, budowanie wieży, gra w bierki, wycinanie.
Ha ha ha, moje lenistwo i kreatywność niestety nie idą w parze. Jestem zmuszona kupować Alexandra 🙂 Na szczęście córka mi wybacza i akceptuje.
Jeśli jest się kreatywnym i posiada się zdolności manualne to można przygotowywać pomoce samemu, bez konieczności inwestowania w gotowce 🙂 Ja należę do grona kreatywnych szczęśliwców i mam ogromną frajdę kiedy stworzę coś nowego.
Ja z córką ćwiczę od czasu do czasu przy pomocy gier Alexandra. Przewlekanie jest jej ulubioną!