Dokładnie po roku w głowie zrodził mi się pomysł, aby powrócić w artykułach do tematu dykcji. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej o nią pytacie, nie do końca rozumiejąc o co tu właściwie chodzi. W zeszłym tygodniu zrobiłam wstęp do tematu, opisując czym ona jest i jakie czynniki są niezbędne, aby była prawidłowa. W marcu 2019 wspominałam, przykłady ćwiczeń dykcyjnych, które możecie wykonywać samodzielnie. Dziś trochę rozwinę nieco temat o kilka dodatkowych przykładów.
Ćwiczenia na dykcję z korkiem
Do ćwiczenia niezbędny będzie korek… po winie 😉 Ćwiczenie powinny wykonywać tylko i wyłącznie osoby, które nie mają problemów ani żadnych dolegliwości związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym. Między zęby wkładamy poziomo korek i przez 30 sekund wypowiadamy jakiś tekst (np. czytamy treść gazety). Staramy się w tym czasie, aby wargi pracowały wręcz z przesadną dokładnością. Po 30 sekundach wyciągamy korek i czytamy tekst jeszcze raz. Brzmi lepiej?
Ćwiczenia na dykcję – zbitki głoskowe
Wielu problemów mogą przysporzyć Ci trudne zbitki głoskowe. W ramach rozgrzewki przed przemową postaraj się w szybkim tempie zrealizować poniższe ćwiczenie:
Powtórz:
Scza szcza fcza chcza ścza
scze szcze fcze chcze ścze
Sczy szczy fczy chczy śczy
Sczo szczo fczo chczo śczo
Sczu szczu fczu chczu śczu
Ssa ssza sfa scha sśa
Sse ssze sfe sche sśe
Ssy sszy sfy schy sśi
Sso sszo sfo scho sśo
Ssu sszu sfu schu sśu
Oczywiście powyższe logatomy będą brzmieć prawidłowo, jeśli nie posiadasz wad wymowy szeregu syczącego (głoski s, z, c, dz) i/lub szeregu szumiącego (sz, rz, cz, dż) oraz ciszącego (ś, ź, ć, dź).
Kolejne ćwiczenia na dykcję
Następnie warto przejść do nieco dłuższego tekstu. Podczas kilkukrotnego czytania starajcie się zwiększać tempo:
Paście się paście w chrzęście połonin
włóczęgi świerszcze śpiewacze
chmura za chmurą góra za górą
za górą goni
zwiastuje rzeczy podwójny urok
tak a nie inaczej
deszcz e seledynach drobno zacina
po niedalekim stoku
szopa zwalona zgnile ma krokwic
o słońce z malin oświeć ją okwieć
łuną dwoistych uroków
maleństwa świerszcze chwila upalna (…)
Zobacz film: Jak mówić wyraźnie? Przykładowy trening dykcji
Ćwiczenia z korkiem (między zęby wkładamy korek i przez 30 sekund wypowiadamy jakiś tekst) oraz zbitki głosowe (połączenia trudnych do wyartykułowania głosek wymagających szybkiej zmiany ułożenia języka i warg).