Na terapię logopedyczną wielokrotnie zgłaszają się do mnie osoby dorosłe nieświadome tego, że z ich wędzidełkiem podjęzykowym jest coś nie tak. Tacy pacjenci zazwyczaj posiadają wady wymowy bądź mają zaburzone tak zwane czynności prymarne.
W jaki sposób rozpoznać, że coś jest nie tak?
Wiem, że mojego bloga odwiedzają studenci logopedii więc na początek wspomnę o klasycznych próbach Pani Barbary Ostapiuk oraz klasyfikacji i typach wędzidełka wg. Kotlow. Rzucam hasłami, a zainteresowanych odsyłam do literatury.
Co zatem może świadczyć o skróconym wędzidełku?
- brak wibracji na głosce R
- wady zgryzu oraz odsłonięte szyjki zębowe dolnych siekaczy
- bóle kręgosłupa a także lordoza odcinka szyjnego
- wygórowany odruch wymiotny
- brak możliwości wydobycia językiem zalegającego pokarmu z ostatnich zębów, a także ogólne ograniczenie ruchomości języka
- nieprawidłowa funkcja połykania i żucia
- nieprawidłowa artykulacja głosek wymagających uniesienia języka ku wałkowi dziąsłowemu
- seplenienie międzyzębowe
Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie korekty wędzidełka?
Tematem podcięcia wędzidełka oczywiście najlepiej zająć się jak najwcześniej. Po pierwsze ze względu na jego strukturę, po drugie… by stworzyć dziecku możliwość budowania prawidłowych wzorców pokarmowych, fizjologicznych oraz artykulacyjnych. Nie jest to jednak jednoznaczne, gdyż wędzidełko można podciąć także w wieku dorosłym. Podstawą jest badanie logopedyczne oraz odpowiednie przygotowanie do i po zabiegu.
Nieprawidłowości w budowie wędzidełka podjęzykowego najlepiej skonsultować z logopedą.